<font id="dvdb3"></font>

            <dfn id="dvdb3"><listing id="dvdb3"><i id="dvdb3"></i></listing></dfn><mark id="dvdb3"><listing id="dvdb3"><output id="dvdb3"></output></listing></mark>

            <meter id="dvdb3"><track id="dvdb3"></track></meter>
              <address id="dvdb3"><dfn id="dvdb3"></dfn></address>

              <delect id="dvdb3"></delect>

              <font id="dvdb3"><thead id="dvdb3"></thead></font>

              Corporate Governance

              Articles of Association

              Stock Performance

              Announcement

              Reports

              Capital Stock Structure

              Distribution over the years

              Corporate Governance

              The Company establishes standardized and clear corporate governance structure and forms scientific and effective assignment of responsibilities and balance mechanism meeting requirements of Company Law, Securities Law, Code of Corporate Governance for Listed Companies in China, Rules Governing the Listing of Stocks on Shanghai Stock Exchange, etc., and supervision requirements of China Securities Regulatory Committee, Shanghai Stock Exchange, etc. The shareholders meeting enjoys all rights specified by aws, regulations and Articles of Association, exerts decision-making rights to guideline for management, financing, investment, profit-sharing and other significant matters of the Company legally; Board of Directors is responsible for the shareholders meeting, and enjoys implementation rights to resolutions of the shareholders meeting and operating decision rights specified; Board of Supervisors shall be responsible for the shareholders meeting and inspect and supervise implementation, etc. of corporate financial staff, nternal control personnel and senior managers; and management layer is responsible for organizing and implementing resolutions of the shareholders meeting and Board of irectors and being in charge of daily operation and management of the Company. The actual governance of the Company shall comply with requirements in the Company Law and relevant regulations of CSRC.
              • List of the Board of Director
              • Board of Directors
              • Board of Supervisors
              • Senior Management
              • Yu Yi Chairman of the Board of Directors

                Mr. Yu Yi: born in July 1964, graduated from Shipbuilding Department of Dalian Institute of Technology (now named as Dalian University of Technology) in 1986, majored in Ship Design and Manufacturing; in 2003, he graduated from Cardiff Business Administration Major of University of Wales, UK, with a master degree, and he is a senior engineer at professor level.
                From January 1988 to April 2004, he successively worked in Bohai Oil Company, Tianjin Branch of CNOOC (China) Co., Ltd. and CNOOC Natural Gas and Power Generation Co., Ltd.; from April 2004 to February 2007, he successively served as deputy general manager of CNOOC Fujian Natural Gas Co., Ltd. and general manager of preparatory group of East Guangdong LNG integration project in CNOOC Natural Gas and Power Generation Co., Ltd.; From February 2007 to July 2012, he successively served as vice president of Guangdong Dapeng LNG Co., Ltd. and general manager of Guangdong Zhuhai Jinwan LNG Co., Ltd.; from July 2012 to November 2012, he served as deputy general manager of Engineering Construction Department of CNOOC and general manager of Guangdong Zhuhai Jinwan LNG Co., Ltd. of CNOOC Gas and Power Group Ltd.; from November 2012 to June 2018, he served as deputy general manager of Engineering Construction Department of CNOOC; from June 2018 to April 2019, he served as general manager of Engineering Construction Department of CNOOC; from May 2019 to now, he has been serving as the Chairman and Secretary of the Party Committee of CNOOC.

                Wang Zhangling Director

                Mr. Wang Zhangling: born in March 1968, senior engineer at professor level, master degree.
                From June, 2003 to April, 2007, he served as the manager of Engineering Construction Office of Tianjin Branch of CNOOC (China); from April 2007 to December 2010, he served as the general manager of specially authorized projects of CNOOC (China); from December 2010 to February 2016, he served as the deputy general manager and member of the Party Committee of CNOOC Infrastructure Management Co., Ltd.; from March 2016 to August 2019, he served as the secretary of the party committee and general manager of the Engineering Construction Center of Bohai Oil Administration of CNOOC; from August 2019 to November 2020, he served as deputy general manager of Procurement Department of CNOOC; from December 2020 till now, he served as the director and president of Offshore Oil Engineering Co., Ltd.

                Yang Jinghong Director

                Mr. Yang Jinghong: born in December 1963, graduated from Petroleum Development Department of Jianghan Petroleum Institute in 1984, majored in Drilling Engineering, and Business Administration Major of China Europe International Business School in 2008, with a master degree in Business Administration, and he is a senior economist at professor level.
                From August 1984 to February 1995, he worked in Bohai Oil Drilling Company; from February 1995 to November 2001, he successively served as deputy manager of safety department, manager of technical safety department and manager of human resources department in CNOOC North Drilling Company; from November 2001 to October 2002, he served as Post Manager of human resource development in Human Resource Department of CNOOC Oilfield Service Co., Ltd.; from October 2002 to January 2010, he served as deputy general manager of Oil Field Technology Division and the general manager of the Human Resource Department in CNOOC Oilfield Service Co., Ltd.; from January 2010 to July 2010, he served as the general manager of Geophysical Exploration Division of CNOOC Oilfield Services Co., Ltd.; from July 2010 to December 2013, he served as the general manager and President of Geophysical Exploration Research Institute of CNOOC Oilfield Services Co., Ltd.; from December 2013 to June 2017, he served as deputy director of CNOOC South China Sea West Petroleum Administration Bureau and general manager and secretary of the Party Committee of CNOOC Nanhai West Corporation; from June 2017 to November 2017, he served as deputy director, deputy secretary of the Party Committee, chairman of the labor union, general manager and secretary of the Party Committee of CNOOC Nanhai West Corporation; from November 2017 to April 2019, he served as deputy director, deputy secretary of the Party Committee and chairman of the labor union of CNOOC Nanhai West Corporation Petroleum Administration Bureau, and as chairman, general manager and secretary of the Party Committee of CNOOC Nanhai West Corporation; from April 2019 to July 2019, he served as deputy secretary of the Party Committee of CNOOC; from July 2019 to now, he served as deputy secretary of the Party Committee and chairman of the labor union of Offshore Oil Engineering Co., Ltd.; from Dec 2020 till now, he served as the director of Offshore Oil Engineering Co., Ltd.

                Qiu Jianyong Director

                Mr. Qiu Jianyong, born in October 1962, senior engineer with bachelor’s degree in gas turbine, Department of Thermal Engineering, Tsinghua University and master’s degree in thermal physics, Department of Engineering Mechanics, Tsinghua University.
                Work experience:August 1984 to September 1987: technician at No. 604 Research Institute of the Ministry of Aerospace Industry; August 1989 to October 1996: Offshore Oil Development & Engineering Design Company; October 1996 to October 2001: chief engineer at the Office of Natural Gas Projects of China National Offshore Oil Corporation (CNOOC); October 2001 to April 2004: LNG project manager in a new division of CNOOC; April 2004 to July 2005: general manager of CNOOC Fujian Natural Gas Co. Ltd; July 2005 to December 2007: chief engineer and deputy general manager of CNOOC Gas & Power Group Co., Ltd; December 2007 to August 2021: chief engineer, deputy general manager, general manager, and deputy secretary of the Party Committee of CNOOC Gas & Power Group Co., Ltd; August 2021 to the present time: outside director of CNOOC; November 2021 to the present time: director of Offshore Oil Engineering Co., Ltd (COOEC).

                Qiu Xiaohua Independent Director

                Mr. Qiu Xiaohua: born in January 1958, bachelor degree of economics of Xiamen University, master and doctor degree of economics of Beijing Normal University. He was assigned to work in the National Bureau of Statistics on February 13, 1982, successively served as deputy section chief, section chief and deputy director of the Comprehensive Department of the National Bureau of Statistics, chief economist and press spokesman, deputy director and director of the National Bureau of Statistics; from August 1998 to September 1999, he served as the governor assistant of Anhui Provincial People’s Government; from June 2008 to September 2012, he served as the chief economist of Energy Economy Research Institute (Policy Research Office) of CNOOC; from September 2012 to February 2018, he served as the chief economist of Minsheng Securities Co., Ltd.; he is now the chief economist of Sunshine Insurance Group Co., Ltd., the Chief Strategic Officer of Sunshine Asset Management Co., Ltd., Professor of New Huadu Business School, Professor of City University of Macau, independent director of New Choice Pipe, independent director of Beijing Capital Development Co., Ltd., independent director of YLZ Information Technology Co., Ltd., and independent director of Longzhou Group Co., Ltd. He is also an academic member and senior researcher of China International Economic Exchange Center. From November 2016 to now, he has been serving as an independent director of the Company.

                Guo Tao Independent Director

                Mr. Guo Tao: born in August 1955, master of economics, Chinese Certified Public Accountant, Chinese Certified Tax Agent. From July 1986 to July 1990, he served as deputy director, director and assistant to the president of the Department of Finance and Accounting of the first branch of Renmin University of China; from July 1990 to May 1998, he served as the general manager of China Education Service Center in the State Education Commission; from May 1998 to May 2002, he served as the financial director of Beijing Jutongyuan Science and Technology Development Co., Ltd. (a subsidiary of an Australian listed company); from May 2002 to August 2006, he served as the president and chief accountant in charge of Zhongkehua CPA Co., Ltd.; from August 2006 to October 2012, he served as deputy chief accountant of Zhongzhun CPA Co., Ltd.; from October 2012 to now, he has been a partner of Zhongzhun CPA Co., Ltd. (special general partnership); from June 2017, he has also been an independent director of Guorong Securities Co., Ltd. From May 2015 to now, he has been an independent director of the company.

                Huang Yongjin Independent Director

                Mr. Huang Yongjin: born in April 1966, bachelor of Geophysical Exploration and master of Civil Engineering of Tongji University, and he is a senior engineer at professor level. From July 1990 to December 2007, he successively served as technician, deputy director and director of the test center of Shanghai Geotechnical Engineering Investigation and Design Research Institute Co., Ltd.; from January 2008 to December 2010, he served as the manager of Marketing Department and deputy president of Shanghai Geotechnical Engineering Investigation and Design Research Institute Co., Ltd.; from January 2011 to now, he has served as the director and vice president of SGIDI Engineering Consulting (Group) Co., Ltd.; from December 2013 to now, he has been serving as the chairman of Shanghai SkyGeo Information Technology Co., Ltd.; from January 2019 to now, he has been serving as a director of Shanghai Changkai Geotechnical Engineering Co., Ltd.; from December 2019 to now, he has been serving as a director of Shanghai Sunking Engineering Consulting Co., Ltd.; from June 2020 to now, he has been serving as an independent director of Shanghai Xin Peng Industry Ltd.; from May 2015 to now, he has been serving as an independent director of the Company.

                Liu Lianju Secretary of the Board of Directors

                Mr. Liu Lianju, from February 2001 to present, he served as the Secretary of Board of Directors of COOEC. From March 2005 to December 2010, he served as the General Manager of the Bond Department. From December 2010, he served as the General Manager of Board Secretary Office.

                Strategy Committee Strategy Committee of Board of Directors

                The Strategy Committee consists of three directors, and the Chairman of Board is an ex-officio member and the convener.
                The members of the Strategy Committee of the 7th Board of Directors are Mr. Yu Yi, Mr. Wang Zhangling and Mr. Qiu Jianyong, with Mr. Yu Yi serving as the convener.

                Remuneration and Assessment Committee Remuneration and Assessment Committee of Board of Directors

                The Remuneration and Assessment Committee consists of three directors, including two independent ones.
                The members of the Remuneration and Assessment Committee of the 7th board of directors are Mr. Qiu Xiaohua, Mr. Yang Jinghong and Mr. Huang Yongjin, with Mr. Qiu Xiaohua serving as the convener.

                Nomination Committee Nomination Committee of Board of Directors

                The Nomination Committee shall be consisted of three directors, with independent directors making up the majority, and a convener shall be held by an independent director appointed by the Board of Directors.
                The 7th Nomination Committee of the Board of Directors is composed of Mr. Huang Yongjin, Mr. Yu Yi and Mr. Qiu Xiaohua,. with Mr. Huang Yongjin serving as the convener.

                Audit Committee Audit Committee of Board of Directors

                The Audit Committee consists of three directors, including two independent ones, and at least one independent director is a professional accountant. The committee is convened by an independent director.
                The members of the Audit Committee of the 7th Board of Directors are Mr. Guo Tao, Mr. Qiu Xiaohua and Mr. Huang Yongjin, with Mr. Guo Tao serving as the convener.

              • Peng Wen Chairman of the Board of Supervisors

                Mr. Peng Wen: born in November 1969, senior accountant, graduated from the Department of Economics, Xiangtan Mining Institute, majoring in Accounting in July 1991. From September 2000 to July 2003, he studied at China University of Mining and Technology by correspondence majoring in Accounting, with a bachelor's degree in management; from February 2004 to January 2008, he studied at China University of Mining and Technology in his spare time majoring in Law and obtained a bachelor degree.
                From July 1991 to April 1999, Mr. Peng served successively as cashier and accountant of Financial Department of the geological prospecting team, accountant of Financial Department of Special Building Foundation Engineering Corporation, financial accountant of the Social Insurance Coordinating Office, and deputy chief and principal staff member of Financial Funds Division under the ChinaCoal (Group) LLC (hereinafter referred to as ChinaCoal). From April 1999 to April 2006, he successively served as Chief of the Financial Department and Chief Accountant and General Counsel of the Construction and Installation Engineering Company under the ChinaCoal; From April 2006 to September 2007, he served as Deputy General Manager and Chief Accountant of Hunan North Industries Group Co., Ltd.; From September 2007 to April 2013, he served as Chief Accountant of China United Coalbed Methane Co., Ltd.; From April 2013 to February 2016, he served as Chief Accountant of China United Coalbed Methane Co., Ltd., and Chief Accountant of Unconventional Oil and Gas Branch of CNOOC (China) Co., Ltd.; From February 2016 to February 2017, he served as Vice President of CNOOC International Financial Leasing Co., Ltd.; From February 2017 to June 2020, he served as Vice President of CNOOC International Financial Leasing Co., Ltd. and Deputy General Manager of CNOOC Investment Holdings Co., Ltd.; Since June 2020, he has served as a Full-time Supervisor of CNOOC; from Dec 2020 till now, he took an additional post of the Chairman of Board of Supervisors of COOEC.

                Che Yonggang Supervisor

                Mr. Che Yonggang: born in January 1963, senior engineer, graduated from Northeast Petroleum University, majoring in Petroleum Production and Processing Automation in August 1984, with a bachelor's degree.
                From July 1984 to December 2000, he worked in China Offshore Oil Northern Shipping Company. From July 2001 to November 2004, he served as the Manager of the Comprehensive Management Division of the Drilling Department of China Oilfield Services Limited; From November 2004 to March 2006, he served as the Chief Equipment Engineer of the Drilling Department of China Oilfield Services Limited; From March 2006 to November 2008, he served as the Leader of the Mexico Modular Drill Project Team of the Drilling Department of China Oilfield Services Limited; From November 2008 to June 2012, he served as the Deputy General Manager of the Drilling Department of China Oilfield Services Limited; From June 2012 to January 2015, he served as the Deputy General Manager of the Shipping Department of China Oilfield Services Limited; From January 2015 to January 2016, he served as Secretary of the Party Committee and Deputy General Manager of the Shipping Department of China Oilfield Services Limited; From January 2016 to June 2020, he served as Secretary of the Party Committee and General Manager of the Shipping Department of China Oilfield Services Limited; Since July 2020, he has served as a full-time supervisor of CNOOC; from Dec 2020 till now, he took an additional post of the Supervisor of COOEC.

                Li Tao Staff Supervisor

                Mr. Li Tao, born in 1982, graduated from Harbin Engineering University with a master degree in Management Science and Engineering. He is also a senior economist.
                He acted as Inspector of the Inspection Company of COOEC from 2005.07 to 2005.12; Administrative Manager of the Design Company of COOEC from 2005.12 to 2008.12; Product Supervisor of the Quality Management Department of COOEC from 2008.12 to 2011.04; Quality Engineer and Deputy Manager of the Quality and Technology Department of the Design Company in COOEC from 2011.04 to 2012.01; HR Manager and General Manager Assistant of the Design Company of COOEC from 2012.01 to 2016.09; Deputy General Manager and Deputy Director of Party Committee Office in COOEC from 2016.09 to 2018.03; Deputy General Manager of Human Resources Department, Deputy Director of Party Committee Organization Department and Secretary of Party Committee in COOEC from 2018.03 to 2018.11 (as well as Deputy General Manager of the International Exchange Center from 2018.09 to 2019.10); Deputy General Manager of Human Resources Department, Director of the Party Committee Organization Department, and Secretary of the Party Committee in COOEC from 2018.11 to 2019.10 ( as well as Deputy Director of the Project Management Office from 2019.03 to now); General Manager of Human Resources Department, Director of Party Committee Organization Department and Secretary of Party Committee in COOEC from 2019.10 to now. From 2020.08 to now, he has taken an additional post of the Staff Supervisor of COOEC.

              • Yu Yi Chairman of the Board of Directors, Secretary?of?Party?(CPC)?Committee

                He graduated from Ship Design and Manufacture Major, Department of Shipbuilding, Dalian University of Technology in 1986 as an undergraduate. In 2004, he was graduated from Business Administration Major of University of Wales Institute, Cardiff as a graduate and obtained the master degree.
                From January 1988 to April 2004, he successively worked in CNOOC Bohai Oil Production Company and Tianjin Branch of CNOOC (China) and worked in CNOOC Gas & Power Limited
                From April 2004 to October 2006, he served as the Deputy General Manager of CNOOC Fujian LNG Co., Ltd. of CNOOC Gas & Power Limited.
                From October 2006 to February 2007, he served as the General Manager of East Guangdong LNG Integration Project Preparatory Group of CNOOC Gas & Power Limited.
                From February 2007 to June 2009, he served as the Vice President of Guangdong Dapeng LNG Co., Ltd. of CNOOC Gas & Power Group.
                From June 2009 to July 2012, he served as the General Manager of Guangdong Zhuhai Jinwan LNG Co., Ltd. of CNOOC Gas & Power Group.
                From July 2012 to November 2012, he served as the Vice General Manager of the Engineering Construction Department of CNOOC and the General Manager of Guangdong Zhuhai Jinwan LNG Co., Ltd. of CNOOC Gas & Power Group.
                From November 2012 to November 2017, he served as the Deputy General Manager of the Engineering Construction Department of CNOOC.
                From November 2017 to June 2018, he served as the Deputy General Manager of the Engineering Construction Department of CNOOC.
                From June 2018 to April 2019, he served as the General Manager of the Engineering Construction Department of CNOOC.
                From April 2019 to present, he took Secretary of the Party Committee of Offshore Oil Engineering Co., Ltd.
                From May 2019 to present, he took Director and Chairman of the Board of Directors of Offshore Oil Engineering Co., Ltd.

                Wang Zhangling President, Deputy Secretary of the Party Committee

                Mr. Wang Zhangling, born in March 1968, senior engineer at professor level, master degree.
                From June, 2003 to April, 2007, he served as the manager of Engineering Construction Office of Tianjin Branch of CNOOC (China) Co., Ltd.
                From April 2007 to December 2010, he served as the general manager of specially authorized projects of CNOOC (China) Co., Ltd.
                From December 2010 to February 2016, he served as the deputy general manager and member of the Party committee of CNOOC Infrastructure Management Co., Ltd.
                From March 2016 to August 2019, he served as the secretary of the party committee and general manager of the Engineering Construction Center of Bohai Oil Administration of CNOOC.
                From August 2019 to November 2020, he served as deputy general manager of Procurement Department of CNOOC.
                From December 2020 till now, he served as the President of Offshore Oil Engineering Co., Ltd.

                Yang Jinghong Deputy Secretary of the Party Committee, Chairman of the Labor Union

                From January 2010 to July 2010, he served as General Manager of Geophysical Exploration Division of China Oilfield Services Limited.
                From July 2010 to December 2013, he served as General Manager of Geophysical Exploration Division and President of Geophysical Research Institute of China Oilfield Services Limited.
                From December 2013 to November 2017, he served as General Manager and Secretary of the Party Committee of China Offshore Oil Nanhai West Corporation.
                From December 2013 to April 2019, he served as Deputy Director of CNOOC Nanhai West Petroleum Bureau.
                November 2017 to April 2019, he served as Chairman of the Board of Directors, Secretary of the Party Committee and General Manager of China Offshore Oil Nanhai West Corporation.
                From April 2019 to July 2019, he served as the Deputy Secretary of the Party Committee of Offshore Oil Engineering Co., Ltd.
                From July 2019 till now, he served as the Deputy Secretary of the Party Committee, and the Chairman of the Labor Union of Offshore Oil Engineering Co., Ltd.

                Yu Changsheng Vice President, Members?of?Party?(CPC)?Committee

                He successively served as the Deputy Director and then the Director in the process office of CNOOC Design Company, the Director in the process office of COOEC Engineering Company, the Project Manager of Penglai 19-3 Project and Penglai 19-3 Phase II Development Engineering Project, the Class-A Project Manager and the General Manager in the Production Management Department of COOEC.
                From September 2008 to April 2016, he served as the General Manager in the Installation Division of COOEC.
                From July 2016, he served as the Vice President of COOEC.

                Li Peng Chief Financial Officer (CFO), Members of Party (CPC) Committee

                Born in 1977, he finished his undergraduate course at School of Accounting, Capital University of Economics and Business in 1999, majoring in accounting computerization; finished his postgraduate course at College of Business Administration, Capital University of Economics and Business in 2002, majoring in business administration, with Master’s Degree and Master of Science in Management. As a chartered financial analyst (CFA), he became a member of the Association of Chartered Certified Accountants (ACCA) in 2005 and joined in the Hong Kong Institute of Certified Public Accountants (HKICPA) in 2009. Moreover, he is also a Chinese Certified Public Accountant.
                From July 2002 to December 2005, he served as the Senior Finance Manager of Beijing Capital Co., Ltd.
                From December 2005 to November 2007, he served as the Senior Executive for external disclosure of CNOOC Limited.
                From November 2007 to March 2010, he served as the Senior Executive for financial report and business analysis of CNOOC Limited.
                From March 2010 to January 2012, he served as the Manager for financial report and business analysis of CNOOC Limited.
                From January 2012 to June 2013, he served as the Head of the Financial Reporting and Disclosure Division of CNOOC Limited.
                From June 2013 to November 2014, he served as the Head (Manager) of the Financial Policy Division of the Financial Department of CNOOC Limited.
                From November 2014 to October 2016, he served as the Head of the Accounting Policy and M&A Supporting Division of the Financial Department of CNOOC Limited.
                From October 2016 to August 2019, he served as the Deputy General Manager of CNOOC Finance Co., Ltd.
                From August 2019 till now, he served as the Chief Financial Officer of Offshore Oil Engineering Co., Ltd.

                Kong Linghai Vice President, Members of Party (CPC) Committee

                Mr. Kong Linghai, born in 1972, professor of engineering, received bachelor degree in Manufacturing Processes and Equipment from School of Mechanical Engineering and Automation, Northeastern University in 1995, received professional master degree in Industrial Engineering from Department of Management and Economics, Tianjin University.
                From July 1995 to December 1999, worked in the engineering department of Bohai Petroleum company.
                From December 1999 to February 2001, worked in the engineering department of China National Offshore Oil Corporation (CNOOC) Tianjin Branch.
                From February 2001 to June 2003, worked in the foreign cooperation department of CNOOC (China) Tianjin Branch.
                From June 2003 to February 2006, served as vice general manager of NB35-2 oilfield project of CNOOC (China).
                From February 2006 to February 2009, served as vice general manager of BZ34-1 oilfield project, CNOOC (China).
                From February 2009 to June 2009, served as senior engineer of pipe network information monitoring center of CNOOC Gas & Power Group.
                From June 2009 to January 2010, served as vice general manager of CNOOC Hainan Natural Gas Co., Ltd.
                From January 2010 to May 2016, served as vice general manager, deputy general manager, general manager and Party secretary of Guangdong Zhuhai Golden Bay LNG Ltd.
                From May 2016 to March 2018, served as secretary of CPC committee of CNOOC Gas & Power Group in Zhuhai area, general manager and secretary of CPC committee of Guangdong Zhuhai Golden Bay LNG Ltd., and general manager of CNOOC Guangdong LNG Co., Ltd.
                From March 2018 to June 2020, served as vice general manager of the engineering construction department of CNOOC.
                Since July 2020, he serves as the Vice-President of OFFSHORE OIL ENGINEERING CO., LTD.

                Xie Ribin Vice President, Members of Party (CPC) Committee

                Mr. Xie Ribin, born in 1979, graduated from Southwest Petroleum University as an undergraduate majoring in Civil Engineering of Petroleum Engineering School. He is also a master of engineering in Oil and Gas Field Development of Yangtze University, as well as a senior engineer.
                Production Representative of Liuhua 4-1 and Manager of the production preparation group in CNOOC Shenzhen Branch from June 2010 to October 2012.
                Production Manager of the Liuhua Oilfield Operation Area in CNOOC Shenzhen Branch from March 2012 to October 2016 (as well as Chairman of the Labor Union in CNOOC Shenzhen Branch from August 2012 to April 2015).
                Deputy General Manager of the Liuhua Oilfield Operation Area in CNOOC Shenzhen Branch from October 2016 to May 2018 (as well as Deputy Secretary of Party and Secretary of Committee for Discipline Inspection in the Liuhua Oilfield Operation Area of CNOOC Shenzhen Branch from November 2016 to November 2017; as well as Secretary of Party Committee and Acting General Manager of the Liuhua Oilfield Operation Area in CNOOC Shenzhen Branch from November 2017 to May 2018).
                Secretary of Party Committee and General Manager of the Liuhua Oilfield Operation Area in CNOOC Shenzhen Branch from May 2018 to June 2020.
                Vice Chairman of COOEC from August 2020 until now.

                Chen Mao Leader of the CPC CNOOC Inspector's Office at COOEC, Members of Party (CPC) Committee

                From March 2010 to September 2016, he served as the director of General Office, CNOOC Infrastructure Management Co., Ltd.
                From September 2016 to September 2018, he served as the manager of Audit and Supervision Department, In, On and for Emerging Markets of CNOOC Limited.
                From July 2018 to July 2020, he served as the deputy leader of of the Import and Export Discipline Inspection group, Offshore Oil engineering, CNOOC.
                From July 2020 till now, he has been the leader of Discipline Inspection Department , Offshore Oil engineering of CPC group, CNOOC.

               
              精品无码久久久久国产_欧美特黄的aa片免费看_老熟女一区二区免费_国产超碰人人做人人爽AV